Lottie Knutson

Lottie Knutson Cloetta

Position

Styrelseledamot

Ledamot i Ersättningsutskottet

Invald

2015

Född

1964

Nationalitet

Svensk

Utbildning

Journalisthögskolan i Stockholm, L’Université Paris IV, Diplôme de culture Francaise.

Övriga uppdrag

Styrelseledamot i Stena Line, STS Alpresor, Swedavia, Scandic Hotels och Talently. Verksam som skribent och rådgivare inom ledarskap, krishantering och turism.

Tidigare uppdrag

Kommunikationsdirektör på Fritidsresegruppen i Norden, på SAS-koncernens informationsavdelning, journalist på Svenska Dagbladet och kommunikationskonsult, bl a hos JKL.

Oberoende

I förhållande till större aktieägare: Ja

I förhållande till bolaget och ledningen: Ja

Aktieinnehav per 30 juni 2019

B-aktier

1 200

 

Se senaste uppdateringarna

Se även profil på LinkedIn

Lottie Knutson - LinkedIn

Dela den här sidan

Pressmeddelanden

Senaste rapporten

Kommande händelser

Tyst period – Q3 2019

25 september 2019 - 24 oktober 2019

Delårsrapport Q3 2019

25 oktober 2019

Tyst period – Q4 2019

29 december 2019 - 28 januari 2020