Mikael Aru

Position

Styrelseledamot

Ledamot i Revisionsutskottet

Invald

2017

Född

1953

Nationalitet

Svensk

Utbildning

Ekonomie kandidatexamen, Linköpings universitet

Övriga uppdrag

Styrelseordförande i Paulig Group Ltd, Fuchs Gewurze Gruppe AG, CCS Healthcare Nordic AB och AB Axel Granlund. Styrelseledamot i AB Stenströms Skjortfabrik, Dr Per Håkanssons Stiftelse och Gorthon Stiftelsen.

Tidigare uppdrag

VD för Procordia Food i Sverige, samt ledande befattningar inom Kraft Foods och Nestlé.

Oberoende

I förhållande till större aktieägare: Ja

I förhållande till bolaget och ledningen: Ja

Aktieinnehav per 30 juni 2019

B-aktier

3 855

Se senaste uppdateringarna

 

Dela den här sidan

Pressmeddelanden

Senaste rapporten

Kommande händelser

Tyst period – Q3 2019

25 september 2019 - 24 oktober 2019

Delårsrapport Q3 2019

25 oktober 2019

Tyst period – Q4 2019

29 december 2019 - 28 januari 2020